Аналітика Djinni за серпень: вище зарплати для сіньйорів і рекордно низька кількість вакансій
Найважливіше:
Наймів у серпні на 17% менше, ніж у липні, але зарплати senior спеціалістів виросли на $300
Кількість нових вакансій за місяць на 30% менше, ніж у липні
Середня кількість кількість відгуків на вакансію в серпні — 24 (+4 з минулого місяця)
Маркетологи третій місяць найбільш бажані спеціалісти в IT.
У Java програмістів та DevOps найбільші перспективи заробляти $5K і більше.
Айтішники у 2023-му стали на 40% рідше міняти роботу.
10,3 тисячі опублікованих вакансій і 19,5 тисяч кандидатів почали пошук
Опублікованих профілів кандидатів у серпні майже вдвічі більше, ніж опублікованих вакансій.
19,5 тисяч кандидатів активували свій профіль на Джині у серпні. Це на 1000 менше, ніж у липні, але загалом кількість кандидатів, які розпочинають пошук цього року стабільно тримається на рівні 19-20 тисяч.
Але вакансій у серпні опублікували рекордно мало (10,3 тисячі, на 25% менше, ніж у липні), тому маємо на 9 тисяч більше опублікованих профілів, ніж вакансій.
Менша кількість опублікованих вакансій пов’язана “новими цінами” зі змінами умов роботи рекрутерів на Djinni. Детальніше про новий прайсінг та результати першого місяця — в подкасті Startups are hard.
Кількість нових вакансій за місяць знизилась на 30%
Найбільше падіння позначилось на вакансіях для досвідчених, тоді як вакансій для кандидатів без досвіду стало лише на 9% менше.
Кількість вакансій знизилась для всіх категорій. Найбільше це помітно у категоріях Data Engineer, Artist, Golang (мінус 35-40%). Найменше постраждали категорії Recruiter, QA Automation та iOS (мінус 5-10%).
Як і минулого місяця, найбільше вакансій публікують для маркетологів (12%). На другому місці JavaScript (7%), Sales (5,6%), PHP (4.5%) і DevOps (по 4.3%).
У серпні помітно збільшилась частка вакансій full remote, (за рахунок гібридних вакансій, де пропонують офіс або ремоут на вибір). За останній місяць віддалених вакансій опублікували 47% проти 43% у липні. Частка офісних вакансій також зросла з 8 до майже 10%.
Наймів у серпні на 17% менше, ніж у липні
Кількість наймів цього року відносно стабільна і коливається навколо 1000 повідомлень про найм на місяць. Але за серпень наймів було на 17% менше, ніж попереднього місяця і на 30% менше, ніж у серпні 2021.
44% найнятих кандидатів - це розробники, 35% - інші технічні спеціалісти та 21% - нетехнічні категорії. Топ категорій у наймах - JavaScript (14% повідомлень про найм), QA (8%), Design i Marketing (по 5.7%). Але примітно, що в абсолютних цифрах фронтент-розробників цього місяця найняли вдвічі менше, ніж минулого.
Топ найми серпня на Djinni
$8,5K Senior Systems Engineer, Україна
$8К CTO/R&D manager/Solution Architect/Engineering manager, Україна
$8К Engineering manager, Україна
$8К Solution architect / Engineering manager / Lead developer, Іспанія
$8К Senior Full Stack JavaScript Developer, Україна
12% кандидатів у серпні найняли з зарплатою $5K або більше. Цей відсоток не змінювався останні 3 місяці.
Найбільша частка дорогих спеціалістів серед Java розробників
Більше половини кандидатів в категорії Java з досвідом від 3х років наймають з зарплатою $5К або більше. Серед DevOps ця частка — 47% і на третьому місті Node.js програмісти (45%).
Лише 1% Manual QA можуть розраховувати на 5К, а серед Support і HR таких зарплат у 2023-му не траплялося взагалі.
Найраніше таких зарплат можуть досягти бізнес аналітики і Python програмісти. Середній досвід для 5К наймів у них менше 7 років, тоді як серед усіх категорій для 5К в середньому потрібно 8 років досвіду. Найпізніше можуть розраховувати на таку зарплату сейлзи (але лише 2%), маркетологи і дизайнери. Серед програмістів найвищий поріг у PHP — аж 9 років. Серед них же найнижча частка дорогих програмістів, лише 19%.
Зарплати найнятих технічних спеціалістів з 7+ роками досвіду виросли на $300
Зарплати найнятих у серпні технічних кандидатів дещо вищі упорівнянні з липневими. Особливо це помітно у спеціалістів топ-рівня з 7+ роками досвіду. Їх медіанні очікування виросли з $4500 до $4800.
Але порівняно з серпнем минулого року, зарплати все одно менші на $200-750, залежно від рівня досвіду.
Порівняно з липнем, зросли зарплати у Java, PHP i JavaScript розробників, дещо знизились у девопсів і Node.js.
У серпні кандидати написали 310 тисяч відгуків
Відгуків у серпні на 8% менше, ніж минулого місяця, пропозицій від рекрутерів - така ж кількість.
Найбільше відгуків відправили кандидати з досвідом 1-2 роки, майже 30%. Найменше — ті, в кого досвіду 6-7 років (лише 9%).
Усього відгуки відправляли 36 тисяч кандидатів (на 1000 менше, ніж минулого місяця). Середня кількість відгуків на кандидати - 8,6.
Майже половина кандидатів, які відправляли відгуки, відправили від 1 до 3х відгуків. Більше ніж на 10 вакансій подали свою кандидатуру 22% тих, хто відправляв відгуки.
Через велику кількість відгуків, рекрутери на встигають опрацювати всі. З серпневих відгуків рекрутери переглянули 65% і відповіли лише на 36%.
Середня кількість відгуків на вакансію в серпні — 24
Середня кількість відгуків на вакансії зросла до 23,7 (минулого місяця було 20).
Традиційно найбільша конкуренція у вакансіях без вимог до досвіду. На кожну з них подається в середньому 41 кандидат. Вакансії для топових спеціалістів у серпні отримували в середньому 13 відгуків.
Як і минулого місяця, набільше відгуків надходить на вакансії для QA, але порівняно з липнем, конкуренція серед тестувальників дещо знизилась. Серед вакансій без вимог до досвіду цього місяця лідирують креативні професії (особливо складно дизайнерам). Вони отримують в середньому 135 відгуків на вакансію.
Серед вакансій з високими вимогами до досвіду, найбільш конкурентні категорії QA (28 відгуків на вакансію). Найменша конкуренція серед девопсів. Їм рекрутери зазвичай пишуть першими.
Порівняно з минулим місяцем, кількість відгуків на вакансії зросла для всіх груп категорій, крім QA і для всіх рівнів, крім без вимог до досвіду.
7% вакансій отримують 45% всіх відгуків
Майже 60% вакансій, опублікованих у серпні отримали від 1 до 20 відгуків.
При цьому 4% вакансій не отримали відгуків взагалі. Чверть таких вакансій в категорії Other (рекуртер не знайшов підходящої категорії), ще по 10% — в категоріях DevOps і Marketing (категорії, де рекрутери часто пишуть першими).
Більше 100 відгуків надійшли лише на 7% вакансій. Їх частка серед відгуків — 45%. Найбільше серед таких вакансій категорії JavaScript (32%). QA (22%) та Design (15%).
Рекордсмени — Junior Frontend Developer (1304 відгуки) та Junior React Developer (1106 відгуків). Обидві вакансії не мають вимог до досвіду
Середня кількість пропозицій на кандидата — 2.05
У серпні пропозиції отримували близько третини канидидатів у пошуку — майже 30 тисяч. Це на кілька сотень більше ніж минулого місяця, але кількість пропозицій на одного кандидата знизилась з 2.09 до 2.05.
11,5% пропозицій у серпні отримали кандидати з категорії Marketing, майже 8.7% - JavaScript i 8% - Sales. Далі в рейтингу PHP, DevOps i Node.js.
Більше половини пропозицій надходить досвідченим кандидатам з 5+ роками досвіду. Кандидати без досвіду можуть розраховувати лше на 6% пропозицій.
На кожні 100 відгуків у серпні кандидати отримували 20 пропозицій
Djinni Index* виріс вперше з початку повномасштабного вторгнення. Значення індексу за серпень - 0.2, тобто на 100 відгуків кандидати в середньому отримували 20 пропозицій. Минулого місяця індекс був 0.18.
Серед категорій індекс найбільше виріс для SQL (з 0.46 до 1.26) та iOS - з 0.19 до 0.49). Найбільше знизився — для Security i Scala. Найнижчий індекс, як і минулого місяця, в категорії Manual QA, але і для цієї категорії він виріс з 0.03 до 0.05.
Індекс виріс для всіх рівнів досвіду, крім топових експертів. Так, для кандидатів з 5-6 роками досвіду, індекс піднявся з 0.26 до 0.29, тоді як для тих, у кого 7 і більше років роботи за плечима, індекс знизився з 0.35 до 0.31.
*Djinni Index — це агрегований показник попиту на ринку праці в ІТ. Він рахується як кількість отриманих кандидатами пропозицій поділені на кількість надісланих відгуків на вакансії. Зростання індексу означає, що зростає попит на кандидатів. Падіння індексу означає, що попит з боку компаній падає і роботу шукати складніше.
Чверть кандидатів у активному пошуку на Djinni мають менше року досвіду. Вакансій онлайн для них лише 7%.
Найбільше кандидатів без досвіду серед Manual QA, більше 40%, а вакансії для них лише 10%. Серед Python програмістів розрив ще більш драматичний — 34% кандидатів без досвіду і 2% вакансій для них.
Найбільша частка вакансій без вимог до досвіду — для команд підтримки (35%) та Lead Generation (27%). А от девопсів і Java програмістів без досвіду взагалі не візьмуть.
Середній час між наймами одного й того ж кандидата виріс із 320 днів у 2021-му до 450 у 2023-му.
За 10+ років існування Djinni на платформі найняли 48 тисяч кандидатів майже 60 тисяч разів.
8394 кандидатів найняли більше одного разу. З них 80% - по два рази, 15% — 3 рази, і лише 5% більше. Чотирьох кандидатів найняли 10 разів з 2013-го року.
Кількість наймів у 2021 була майже вдвічі вищою, ніж у 2020, а середній час між наймами відчутно зменшився. Натомість у 2023-му, коли конкуренція відчутно зросла, кандидати міняють роботу рідше.
ВИСНОВКИ
В серпні відмічаємо невелике зростання зарплат досвідчених технічних кандидатів та зменшення конкуренції серед кандидатів без досвіду. Про останнє свідчить принаймні менша кількість відгуків на одну вакансію.
Низька кількість нових та опублікованих вакансій — скоріше результат нових цін на Djinni, ніж серйозних змін на ринку, тож чекаємо, що рекрутери пристосуються до нових умов і вакансії повернуться восени.
Вперше з початку повномасштабного вторгнення бачимо зростання індексу Djinni. Поки що не на багато, але співвідношення відгуків і пропозицій від рекрутерів похитнулось в бік кандидата.