Частка жінок в IT знижується з досвідом, а розрив у зарплатних очікуваннях — збільшується
Ми проаналізували частку жінок в пошуку на Djinni, їхні зарплатні побажання у профілі та шанси на найм.
Найцікавіше:
Жінок в пошуку на Djinni 32%. Чим вище досвід і чим технічніша категорія, тим менше в ній жінок.
Серед наймів частка жінок все ще не дотягує до 30%, хоча виросла з 25% в першому кварталі 2021 до 28% у третьому кварталі 2023.
В IT стали частіше наймати жінок-аналітиків і продакт менеджерок, але здебільшого на junior рівні.
Шанси на найм жінок-розробниць нижчі, ніж у чоловіків.
Чоловіки розраховують на вищу зарплату. На рівні senior зарплатні побажання чоловіків в середньому на 500-1000 доларів вищі, ніж жінок.
Жінок в пошуку на Djinni 32%, але ця частка зменшується з досвідом
Серед усіх кандидатів в пошуку на Djinni 32% жінок (півроку тому було 38%). При чому в технічних спеціальностях — менше, лише 20%. Частка жінок зменшується із зростанням складності категорії, але також і з досвідом.
Розробниць рівня junior (до 2х років досвіду) — 19%, але до senior рівня їх частка зменшується. Розробниць з досвідом 5+ років на Djinni лише 6%. В категоріях DevOps та Security жінок senior рівня лише 3%. Тестувальниць — значно більше, але їх частка теж знижується зі зростанням досвіду, з 45% джунів до 28% сенйорів.
При цьому для рівня senior майже у всіх категоріях можна визначити статистично значиму різницю у зарплатних побажаннях: чоловіки просять більше (Djinni просить кандидатів вказати в профілі бажану чисту щомісячну зарплату в доларах).
На джунівському рівні зарплатні побажання жінок і чоловіків майже не відрізняються, медіана серед жінок для деяких категорій навіть трохи більша. На рівні middle — різниці зазвичай теж немає або вона не статзначима. Однак на рівні senior зарплатні побажання чоловіків в середньому на 500-1000 доларів вищі, ніж жінок.
Цікаво, що навіть в HR категоріях, де чоловіків традиційно менше, досвідчені кандидати-чоловіки все одно просять більше, ніж жінки.
В IT стали частіше наймати жінок-аналітиків і продакт менеджерок, але здебільшого на junior рівні
Серед усіх наймів частка жінок все ще не дотягує до 30%, хоча виросла з 25% в першому кварталі 2021 до 28% у третьому кварталі 2023. Але найімовірніше, причина у зміні розподілу технічних і нетехнічних категорій.
Серед девопсів жінок найменше, близько 5% протягом двох років. Серед девелоперів — близько 10%, при чому серед девелоперів-джунів — 15%, а серед сеньйорів — лише 5%.
Серед QA жінок близько третини. Останні три роки їх частка коливалась в межах 30-35%.
Дві галузі, де частка жінок все ж зросла — це аналітика та управління продуктом. 43% найнятих минулого кварталу аналітиків — жінки, рік тому це було лише 30%. Частка продакт менеджерок зросла з 33 до 48%.
Так само як і в пошуку, з досвідом частка жінок серед найнятих кандидатів зменшується. Якщо серед найнятих джунів в технічних категоріях жінок 26% (у третьому кварталі 2023), то серед сіньйорів — лише 9%.
Цікаво, що за останній квартал частка жінок у наймах джунів зросла і для технічних, і для не технічних категорій, але це сталося після падіння в попередньому кварталі і стабільного тренду на зростання ми поки що не бачимо.
Шанси на найм жінок-розробниць нижчі, ніж у чоловіків
У більшості категорій і досвідів частка жінок серед найнятих кандидатів приблизно така ж як і серед кандидатів онлайн. Тобто шанси на найм у кандидатів не залежать від статі. Але є один виняток: частка жінок-розробниць серед найнятих цього року кандидатів нижче, ніж в пошуку.
Серед найнятих кандидатів у більшості категорій зарплати чоловіків на $200-500 вищі, ніж жінок, але ця різниця не статистично значима (на відміну від попереднього дослідження півроку тому). Це не означає, що зарплати вирівнялись, скоріше, що підтверджених наймів жінок в кожній окремій категорії не достатньо, щоб зробити висновки. Хоча ми знаємо, що в профілях у жінок зарплатні побажання в середньому нижче, тож не дивно, побачити таку ж різницю в наймах.
Категорії, де у 2023 різниця все ж є - Data Related: чоловіки заробляють в середньому $4000 на senior рівні, жінки - $3000. Але це може бути пов’язано з тим, що чоловіків частіше наймають на позицію Data Engineer, тоді як жінок — Data Analyst. Те ж саме стосується QA, де жінки senior рівня заробляють $3000, чоловіки - $3500, але вони частіше автоматизатори. Різниця в зарплати QA така ж, як і півроку тому, а от в професіях пов’язаних з даними в лютому її не було.
Нагадаємо, що зарплати найнятих кандидатів — це зарплати, вказані у профілі на момент початку переговорів про найм. Тож жінки, не соромтесь просити більше.
*Ми змогли визначити стать за іменем для 90% кандидатів в пошуку та 92% найнятих кандидатів.