Аналітика Djinni за червень: сезон відпусток або подальше падіння ринку
Більше вакансій для кандидатів без досвіду, нижча зарплата для досвідчених, найнижча кількість пропозицій від рекрутерів з початку карантину.
Найважливіше:
Девʼять кандидатів на одну вакансію.
Вакансії для кандидатів без досвіду за півроку виросли майже вдвічі.
Зарплати найдосвідченіших технічних спеціалістів впали на $500.
Кандидати пишуть першими у 5 разів частіше, ніж рекрутери.
Для одного найму у 2023 рекрутер читає в середньому 155 резюме. Це вдвічі більше, ніж у 2021.
Кандидатів у пошуку в 9 разів більше, ніж вакансій
Станом на початок липня у пошуку на Djinni 87,6 тисяч кандидатів (+2100 за місяць). Вакансій онлайн — 9,6 тисяч (+50 за місяць). Темпи приросту кандидатів порівняно з попереднім місяцем дещо пришвидшились і конкуренція теж виросла.
Минулого місяця на одну відкриту вакансію на сайті було 8,94 кандидати, зараз — 9,16.
Найвища конкуренція, як і раніше, серед QA без досвіду, але порівняно з минулим місяцем вона зменшилась на 25% (була 481 кандидат на вакансію).
Конкуренція серед розробників-початківців навпаки зросла: минулого місяця була 130, зараз — вже 168. Загалом конкуренція для кандидатів без досвіду дещо знизилась, з 38,6 до 35.
Найми повернулись на рівень квітня
Після рекордної (за 2023-й рік) кількості повідомлень про найм у травні, в червні знову бачимо падіння: 1028 повідомлень про найм — це на 8% нижче травня і приблизно на рівні квітня. А також найнижчий показник у червні за три роки.
45% наймів — це розробники, ще 35% — інші технічні спеціалісти. Традиційно найбільша частка наймів у категорії JavaScript — майже 14,5%. На другому місці — QA (7%), далі —Design (6%), PHP (5,7%) i Marketing(5,3%).
Щодо розподілу за досвідом, найбільша група — кандидати з досвідом від 1 до 3 років. Їх частка 30% стабільно протягом року. Найми кандидатів без досвіду — 11,7% (у травні було 9%).
Зарплати сеньйорів впали на $500
Зарплати технічних спеціалістів з досвідом більше 7 років найнятих у червні в середньому на 500 доларів нижче, ніж минулого року. Те ж саме стосується мідлів з досвідом від 3 до 5 років. Зарплата найнянтих кандидатів з досвідом 5-7 років знизилась ще в січні і з тих пір тримається на рівні $4K.
Найдорожчі найми червня:
$10K Data Engineer, Німеччина
$10K Team/Tech Lead, Іспанія
$8K Lead/Senior Android Developer, Україна
$8K Data Architect, Україна
$8K Java Technical Lead | Cloud Architect, Румунія
Вакансії для кандидатів без досвіду за півроку виросли майже вдвічі
Вакансії для кандидатів без досвіду стабільно зростають останні півроку. З грудня їх кількість збільшилась майже вдвічі, хоча це все одно найменша група вакансій на Djinni. Зростання стосується здебільшого нетехнічних категорій. Найбільше нових вакансій без вимог до досвіду у червні створили для Маркетологів (16%), Support (10%), Sales (7%) i Lead Generation (5%).
Загалом у червні рекрутери опублікували на Djinni 14,1 тисячу вакансій (мінус 8,5% до попереднього місяця). З них нових вакасій — 9,4 тисячі. Кількість нових вакансій знизилась для усіх рівнів досвіду, крім “наймолодших”.
Серед усіх вакансій, так само як і в травні найбільше вакансій створено для категорії Маркетинг (10%). На другому місці JavaScript (8,5%). Далі йдуть Java, DevOps та Sales з приблизно однаковою кількістю вакансій (5%). Дещо більше стало вакансій для Java та .Net. Для всіх інших категорій вакансій у червні менше.
Відгуків на вакансії в 5 разів більше, ніж пропозицій
У червні кандидати відправили 310 тисяч відгуків на вакансії (на 7% менше, ніж минулого місяця). За цей же час рекрутери написали першими 63 тисячі разів (на 13% менше, ніж у травні). Менше пропозицій від рекрутерів було тільки під час пандемії у 2020.
Профілі кандидатів на Djinni анонімні, тож розпочати спілкування можна лише якщо кандидата зацікавить пропозиція або якщо він сам відгукнуться на вакансію.
Середня кількість відгуків на вакансію — 18
Вакансії без вимог до досвіду отримують найбільше відгуків — у червні це в середньому 33, максимальна кількість відгуків за червень на одну вакансію — 1,016 на вакансію трейні фронтенда та 978 на Junior QA.
Продовжує зростати кількість відгуків на вакансії з високими вимогами, з 7 на початку року до 10 у червні.
Найчастіше у червні рекрутери писали маркетологам. Рейтинг наймопулярніших категорій виглядає так:
Marketing — 10,2%
JavaScript — 8,5%
PHP — 7,4%
Sales — 6,3%
DevOps — 6,2%
Кандидати з цих категорій разом отримують майже 40% всіх пропозицій. При цьому їх частка на сайті — 30%.
В середньому кандидати онлайн залишають 3-4 відгуки на місяць і отримують 0 або 1 пропозицію.
Найбільше пропозицій отримують кандидати від 5 років досвіду, тоді як лише кожен п’ятий кандидат без досвіду онлайн може чекати, що рекрутер напише йому перший.
Рекрутер переглядає 155 резюме, щоб зробити найм
Для одного найму у 2023 рекрутер читає в середньому 155 резюме. У 2022-му було 124, до повномасштабного вторгнення — 67.
Контакти — це пропозиції від рекрутерів, на які кандидат відповів, плюс відгуки на вакансії, які рекрутер відкрив. Тобто по суті кількість переглянутих рекрутером резюме.
Настрій розробників песимістичний
Лише 24% підписників телеграм каналу Djinni вважають, що до кінця 2023-го ринок покращиться. 50% вважають, що до кінця 2023 буде ще гірше і трохи більше чверті — що гірше вже нема куди, але і краще поки не буде.
Підписуйтесь на Телеграм-канал Джина :)
(Стало гірше) – висновки
У червні конкуренція на Djinni стала ще жорсткішою: вакансій опублікували менше, а кількісь кандидатів стабільно росте. При цьому завдяки збільшенню вакансій для початківців, дещо знизилась конкуренція серед кандидатів без досвіду, тоді як середня кількість відгуків на вакансії для досвідчених зростає вже півроку.
Спеціалісти в ІТ так само потрібні, про що свідчить відносно стабільна кількість наймів. Правда, тепер їх наймають на менші гроші.