Аналітика Djinni за липень: ще більше відгуків, ще менше пропозицій
Index Djinni, рекордна кількість відгуків, +10% наймів
Найважливіше
Djinni Index у липні — 0.18: на кожні 100 відгуків кандидати отримують 18 пропозицій.
Наймів у липні на 10% вище, ніж у червні.
Стабільні зарплатні очікування найнятих кандидатів, +$400 для junior-middle
Вакансія в середньому отримує 20 відгуків (+10% за місяць)
Кандитади в категоріях Security, C++. DevOps, Unity та Scala отримують більше пропозицій, ніж відгукуються на вакансії.
На кожні 100 відгуків кандидати отримують 18 пропозицій
У Djinni з’явився свій власний індех, агрегований показник попиту на ринку праці в ІТ. Він рахується як кількість отриманих кандидатами пропозицій поділені на кількість надісланих відгуків на вакансій. Зростання індексу означає, що зростає попит на кандидатів. Падіння індексу означає, що попит з боку компаній падає і роботу шукати складніше.
У липні індекс Djinni в серньому для всіх категорій і досвідів становив 0.18, на 10% менше, ніж у червні. Тобто на кожні 100 відгуків кандидати отримують лише 18 пропозицій.
Цікаво, що індекс для кандидатів зовсім без досвіду і з досвідом 1 рік майже не відрізняється і навіть дещо виріс протягом року (багато в чому завжяки категоріям Sales та Lead Generation, яким рекрутери зараз активно пишуть незалежно від досвіду)
Все ще залишаються категорії, де індекс більше 1 - це Security, C++. DevOps, Unity та Scala.
Найнижчий індекс у QA, Recruiter та Design. Кандидати в цих категоріях завалюють рекрутерів відгуками, тож самі рекрутери їм майже не пишуть.
Подивитись, як справи у спеціалістів вашої категорії і досвіду можна на цьому дашборді.
Наймів у липні на 10% більше, ніж у червні
Попри зростання конкуренції та падіння кількості вакансій, кількість наймів на Djinni залишається стабільною і не відстає від рівня 2022-го року. У липні маємо 1134 найми, на 10% більше, ніж в червні і майже на рівні липня 2022.
45% найнятих кандидатів - це розробники, 35% - інші технічні спеціалісти та 20% - нетехнічні категорії. Топ категорій у наймах - JavaScript, QA, .NET і Project Manager. Хоча саме в цих категоріях велика конкуренція, вони все ще залишаються найбільш затребуваними на ринку.
Майже 90% наймів на Djinni — це кандидати з України
За останні 2 роки відсоток українців у наймах не падав нижче 80%. Найнижчим він був у березні-квітні 2022, коли "іноземцями" були українці, які опинилися в Польщі.
Серед топових кандидатів з зарплатою 5К цей відсоток дещо нижчий, але останні три місяці зростає.
Топ найми липня на Djinni
$9K CTO / VP of Engineering / Director of Engineering / Solution Architect / Tech Lead / Team Lead, Румунія
$8,5K DevOps engineer, Україна, Київ
$8,5K DevOps engineer, Україна
(Кандидат видалив профіль)
$8,5K DevOps, Україна, Київ
$8K Lead Data Scientist, Польша
Більше наймів у телеграм каналі Djinni
Відсоток наймів за $7К або більше з лютого цього року не дотягує до 3х відсотків. Минулого року було в середньому 4.2%.
Зарплати найнятих технічних спеціалістів з 3-4 роками досвіду виросли на $400
Зарплати найнятих у липні технічних спеціалістів знизились в червні і залишаються на тому ж рівні в липні. Виключення — кандидати з досвідом 3-4 роки. Їх медіанні зарплатні очікування виросли з $2500 до $2900.
Але порівняно з липнем минулого року, зарплати все одно менші на $100-500, залежно від рівня досвіду.
14 тисяч опублікованих вакансій і 20,5 тисяч кандидатів почали пошук
Цього року компанії стабільно публікують 14-15 тисяч вакансій на місяць. Кількість кандидатів, які публікують свій профіль щомісяця коливається в межах 19-20 тисяч. Липень не став винятком, активованих профілів на 6,5 тисяч більше, ніж опублікованих вакансій: більше, ніж у червні, але менше, ніж в рекордному березні.
Порівняно з червнем, у липні опублікували на третину більше вакансій для Lead Generation. Також в плюсі Golang, Data Science та QA. На 15-20% менше опублікованих вакансій у категорії Java, .NET i Lead.
Як і минулого місяця, найбільше вакансій публікують для маркетологів (11%), на другому місці JavaScript (7,5%), Sales (5,8%), DevOps i PHP (по 5%).
Найбільше нових вакансій з вимогою 1-2 роки досвіду
Кількість нових вакансій залишилась на рівні червня (коливання в межах 5%).
Найбільше вакансій публікують для кандидатів з 1 або 2 роками досвіду. При цьому частка технічних вакансій серед них — близько 30%, тобі як у вакансіях для senior позицій — 70%.
У липні канидати написали 341 тисячу відгуків
60% відгуків від найдосвідченіших кандидатів відправлені на вакансії, де вимагають менше досвіду.
Найбільше відгуків (28%) надійшло на вакансії з вимогою хоча б одного року досвіду. При чому відгукувались на них як кандидати з рівно одим роком досвіду, так і менш або більш досвідчені. Навіть кандидати з досвідом 7 і більше років 8% своїх відгуків відправили на такі вакансії.
Одна вакансія в середньому отримує 20 відгуків
Середня кількість відгуків на вакансії зросла до 20 (минулого місяця було 18).
Найстрімкіше зростання у відгуках на вакансію без вимог ддо досвіду. Але і на вакансії для топових спеціалістів тепер відгукуються в середньому 11 кандидатів.
Так само як і раніше відгуки пише лише близько третини кандидатів. У липні це було 37 тисяч (+2600 до попереднього місяця). Середня кількість відгуків на одного кандидата — 9,13. Це більше, ніж в червні, але менше, ніж в травні. При цьому 74% відгуків написали лише 28% кандидатів, які відгукнулись на 10 і більше вакансій. Рекордсмен — Senior Java Developer, який відгукнувся на 439 вакансій.
Середня кількість пропозицій на кандидата — 2.09
Cередня кількість пропозицій на кандидата за місяць не змінилась. Так само, як в червні, це трохи більше 2 пропозицій на кандидата, який взагалі отримував такі повідомлення. Але в липні кандидатів, які отримували пропозиції на 500 менше, ніж в червні.
11% пропозицій у липні отримали кандидати з категорії Marketing, майже 9% - JavaScript i 7% - Sales. Далі в рейтингу DevOps, PHP i Python.
Лише половина кандидатів з активним профілем на Djinni зараз не мають роботи
Cеред тих, у кого зараз активний профіль на Djinni, лише половина зараз не мають роботи і активно її шукають. Решта — в пошуках через бажання змінити роботу або просто цікаво походити на співбесіду. Такі результати опитування в телеграм каналі Djinni.
Пасивний пошук роботи більше не працює (поки що)
Перше, і найголовніше, знайти роботу реально. Про це говорить кількість стабільна наймів. Але зусиль треба прикладати більше, ніж це було рік або два назад.
Найважче доводиться початківцям-тестувальникам, фронтендерам і дизайнерам. А от досвідчені фахівці з безпеки, девопси і C++ розробники досі мають непогані шанси на цікаві пропозиції.
Якщо хочете знайти роботу треба відгукуватись на вакансії і робити це так, щоб вас помітили. Пасивний пошук зараз працює погано, принаймні для більшості кандидатів.